Bavul Hazırlama İp Uçları ! 20/01/2017


Seyahat planınızı yaptınız, biletinizi aldınız, otel rezervasyonunuz da tamam. Tatile çıkmak ve kendinizi denize, incecik kumlara, ya da doğanın yemyeşil bağrına atmak için sabırsızlanıyorsunuz! Peki işin bavul hazırlama kısmı? Yoksa siz de eşyalarını yola çıkmadan iki saat önce toparlayanlardan, her şeyi almaya kalkarken en elzem olanını evde unutanlardan mısınız? Belki de valiz hazırlamak size zor geliyor, gözünüzde büyüyor veya sadece işin içinden çıkamıyor da olabilirsiniz.
O zaman pratik valiz hazırlama ipuçlarımız sizi çok mutlu edecek!

Bavul hazırlamak zor olmasa da iyi bir organizasyon gerektirir. Çok zaman almasa da iyi sonuç elde etmek için gerekli özeni göstermek gerekir. Pratik bavul hazırlama teknikleri ile eşyalarınızı kısa sürede toparlayabilirsiniz. Yalnızca ufak tefek birkaç öneri, dikkat edilmesi gereken noktalar ve işinizi kolaylaştıracak tüyolarla kusursuz bir hazırlık yapmanız mümkün! Üstelik zaman tasarrufu da cabası!

İlk adım çok basit. Taşıyacağınız valizin boyunun dikkatli seçmelisiniz! Eğer uzun süreli bir seyahat planlamadıysanız, valizinizi mutlaka kabin boyu tercih edin. Böylece işin en başında kendinizi gereksiz yüklerden arındırmış olursunuz. Eğer uçak seyahati planladıysanız, valizinizi kabine almak hem kaybolma riskinin, hem de indiğinizde boş yere bekleme sıkıntısının önüne geçeceğinden avantaj sağlar. Yine de illa ki büyük boy tercih ediyorum diyorsanız, valizinize irtibat numaranızı iliştirmeyi ihmal etmeyin! Ayrıca etiketler ya da pinlerle kişiselleştirerek, karışmasını da önleyebilirsiniz.

Uçak seyahatleriyle ilgili bir diğer önemli nokta ise, valizinizde taşımaya hakkınız olan malzemelerle ilgili önceden bilgi edinmek! Hem yurt içi, hem de yurt dışı uçuşlarda likit konusu kurallarla sınırlandırıldığından mutlaka taşıyabileceğiniz eşyalar hakkında havayolu şirketinden bilgi alın. Yoksa en sevdiğiniz parfümünüzü güvenlik memuruna hediye etmek durumunda kalabilirsiniz!

Gelelim hazırlık aşamasına… Bu noktada yapmanız gereken ilk şey “bavul hazırlama listesi” oluşturmak! Aldığınız her not için “buna gerçekten ihtiyacım var mı?” sorusunu sormayı ihmal etmeyin. Böylece fazlalıkların önüne geçmiş olursunuz. Valizinizi hazırlarken, öncelikle en elzem eşyalarınızı alın. Ancak onları yerleştirdikten sonra, eğer hala yer kaldıysa, fazladan birkaç parça daha ekleyebilirsiniz. Aman açgözlülük yaparak, valizinizi tatil boyunca kullanmayacağınız ve yalnızca yük olacak bir sürü eşya ile doldurmayın! İnanın hiç keyifli olmuyor…