Doğu Ekspresi Hakkında Merak Edilen 10 Şey 03/11/2018


Doğu Ekspresi yıllardır seferlerini sürdürüyor. Peki neden birdenbire popüler hale geldi ve biletler kısa sürede tükenir oldu? Doğu Ekspresi ile yolculuk yapmak isteyenlerin bilmesi gerekenler neler? Doğu Ekspresi ile ilgili merak edilenleri derledik...

Doğu Ekspresi hakkında merak edilen bilgiler

Doğu Ekspresi; Ankara’da başlayan ve Kars’ta biten, masalsı manzaralar sunan kompartımanlı tren yolculuğuna deniyor. Türkiye’nin en uzun tren yolculuklarından biri olması, özellikle genç kitle arasında popülerliği ve seyahatin eğlenceli geçmesi, Doğu Ekspresi’nin tercih edilmesini sağlıyor. Gezgin olmak istiyorsanız, fazla para harcamadan bu heyecanınızı Doğu Ekspresi ile başlatabilirsiniz. Doğu Ekspresi’nin trend olmasında farklı etmenler bulunuyor. En önemli etmenlerden biri, sosyal medya. Doğu Ekspresi hakkında bilinmesi gerekenleri, merak edilenleri derledik.  

 

Doğu Ekspresi nasıl trend oldu? 

 

 

Doğu Ekspresi ile ilgili merak edilenlerin başında, nasıl trend olduğu sorusu geliyor. Doğu Ekspresi, uzun süredir Ankara-Kars seferlerini sürdürüyor ancak trend hale gelmesi, özellikle gençler arasında rağbet görmesi, yakın bir zamana denk geliyor.  

Doğu Ekspresi’nin trend olmasını sağlayan farklı nedenler var. Bunlar arasında sosyal medya, kuşkusuz en önemli neden. Gezgin gençlerin oluşturduğu küçük gruplar tarafından kullanılan Doğu Ekspresi, sosyal medyada yapılan paylaşımlar ile farklı gezginlerin de ilgisini çekmeyi başardı. Sosyal medyanın gücü ile birlikte ilgi daha da büyüdü. Doğu Ekspresi, takipçilerine popüler bir konu sunmak isteyen İnstagram kullanıcıları ve YouTuberların uğrak adresi haline geldi. Sosyal medya dışında; Doğu Ekspresi’nin uygun fiyat karşılığında eşsiz bir deneyim sunması, yurt dışına geziye gidemeyen gençler için bir alternatif olması gibi nedenler de, Doğu Ekspresi’nin trend olmasını sağlayan sebepler arasında.

 

Doğu Ekspresi yolculuğu ne kadar sürüyor? 

 

 

Doğu Ekspresi, Ankara Garı’ndan her gün saat 17.55’te kalkıyor. Ertesi gün saat 18.30’da Kars Garı’na varıyor. Yaklaşık 24,5 saat yolculuk yapmış oluyorsunuz. Bu süre, yolda çalışma yapıldığında uzayabiliyor. Kars’tan seferler ise her gün sabah saat 08.00’da başlıyor.

  

Doğu Ekspresi güzergahı 

Doğu Ekspresi güzergahı; Ankara - Kırıkkale - Kayseri – Sivas – Erzincan – Erzurum – Kars şeklinde. Ara duraklarda birkaç dakika duraklarken, ana duraklarda ise bu süre 10-15 dakikaya kadar çıkabiliyor. Ankara-Kars arası seferlerde duraklardan kalkış saatleri; Ankara: 17.55, Kayseri: 00.48, Sivas: 04.19, Erzincan: 10.32  

 

 

 

Bilet Fiyatları ne kadar? 

Farklı koltuk tiplerine göre bilet fiyatları değişkenlik gösteriyor. TCDD’nin resmi web sitesinde yer alan resmi bilet fiyatları:

  • Pulman, tek kişilik tek yön için 48 TL
  • Örtülü Kuşet karma odada kişi başı tek yön için 63,5 TL
  • Yataklı Vagon özel odada tek yön için kişi başı 116 TL, çift kişilik 192 TL (kişi başı 96 TL) olarak belirlenmiş.

Doğu Ekspresi İndirimli Biletler

  • TCDD’nin çeşitli statülere göre indirimleri de mevcut.
  • Genç (13-26 yaş), 60-65 yaşındakiler, öğretmen ve TSK üyeleri %20 indirimli, 65 yaş üstü %50 indirimli seyahat edebiliyor.
  • Ayrıca, gidiş ve dönüş biletlerinizi aynı anda almanız durumunda da, %20 indirim yapılıyor. 0-6 yaş çocuklar için herhangi bir ücret alınmıyor.

 

Doğu Ekspresi kompartıman ve vagon çeşitleri 

Trende; pulman, örtülü kuşetli ve yataklı olarak üç farklı özellikte seyahat etme olanağı sağlanıyor.

 

  

Pulman Nedir? 

Doğu Ekspresi’nde özellikle yataklı vagona yoğun talep olmasından dolayı pulman seçeneğiyle sıkça karşılaşabilirsiniz. Pulman, tüm yolculuğunuzu koltukta geçirdiğiniz ve yataklı alternatifinizin bulunmadığı bir vagon. Yolculuk süresinin uzunluğu göz önüne alındığında pulman seçeneği konforlu görünmeyebilir ancak sizinle seyahat eden yolcularla doğal bir samimiyet yakalayabilirsiniz. Sonrasında gelsin kekler, börekler, poğaça ikramları... 

Doğu Ekspresi ile bir yolculuk planlamak istiyor ve yataklı vagonlarda yer bulamıyor olabilirsiniz. Böyle bir durum karşısında uyku sorununu ortadan kaldırmak için; 1 kişi için 2 koltuk alabilir ve dönüşümlü yatabilirsiniz. Özellikle karşılıklı koltuklar için bilet alarak, ayaklarınızı uzatabilirsiniz. 

Pulman vagonlarda koltukların tamamı kendi etrafında dönüyor. Bu da kalabalık gruplar için iyi bir alternatir. Pulman vagonlarda en arka sıralarda bulunan camlar açılabiliyor, vagonun en konforlu kısmını da bu bölüm oluşturuyor. Pulman vagonlarda priz konusu biraz sıkıntı olabilir. Çünkü sadece ortak kullanım alanı olan tuvaletlerde priz var. 

 

 

Örtülü Kuşetli vagon nedir? 

Karşılıklı ikili koltuk üzerinde ranza şeklinde yatakların bulunduğu ve 4 kişinin konaklayabildiği odalara örtülü kuşetli deniliyor. Örtülü kuşetli vagon tercihinde bulunan yolculara, temiz çarşaflar veriliyor ve yatağınızı kendiniz hazırlıyorsunuz. Bu vagon tipinde tuvalet ortak olarak kullanılıyor ve vagonda lavabo bulunmuyor.  Eğer örtülü kuşetlide yabancı birini istemiyorsanız, dört kişilik bilet de alabilirsiniz.  

 

Yataklı vagon nedir? 

Doğu Ekspresi’nde yataklı vagon, en çok tercih edilen tür. Çünkü iki kişilik ve koltuklar yatağa dönüşebiliyor. Yataklı vagonda kalıyorsanız; mini buzdolabı, size özel lavabo ve rafınız olacak. En çok ihtiyaç duyulan prizler de odanızın içinde sizi bekliyor. Bunlar dışında, odanın ısısını da kendiniz ayarlayabiliyorsunuz.

 

 

Doğu Ekspresi’nde temel ihtiyaçlar 

Doğu Ekspresi ile yolculukta karşılaşacağınız ihtiyaçlarınızı ele alalım. 

Yemek: Doğu Ekspresi’nde yemekli vagon var. 4 kişilik masalardan oluşan restoran, özel bir işletmeye ait olduğu için fiyatlar esnaf lokantasından biraz pahalı. Doğu Ekspresi’ni kullanacaksanız, yanınızda atıştırmalıklar ve sabah kahvaltı götürmenizi tavsiye ediyoruz. Yataklı vagonlardaki mini barlarda; iki çikolata, meyve suyu, su ve çubuk kraker bulunuyor. Tren Erzurum’a yaklaştığında, cağ kebabı siparişi verebilirsiniz. Böylece Erzurum istasyonunda durduğunuzda mis gibi kokan cağ kebabını alıp afiyetle yiyebilirsiniz. 

 

 

Kompartıman ve temizlik: Kompartımanlar sefer öncesinde temizleniyor. Kondüktörler, kuşetli vagonlarda kalan yolcular için yıkanmış ve ütülenmiş çarşafları paketli olarak veriyor. Yataklı vagonlarda ise; sefer öncesinde hazırlanan yataklar sizi bekliyor.  

Tuvaletler: Yataklı vagonlarda, vagon başı ve sonunda biri alaturka biri de alafranga olmak üzere iki tuvalet bulunuyor. Yataklı vagonda 10 kompartıman olduğu için, tuvaletler çok pislenmiyor. Tuvalet kağıdı da var ama yolculuk sonuna doğru bitebiliyor. Kuşetli ve pulman vagonlarda ise tuvaleti çok kişi kullandığı için zaman zaman temizlik sıkıntısı yaşanabiliyor. 

Kıyafet önerisi: Kars, özellikle kış aylarında gündüzleri -10 ve geceleri de –40 dereceleri görebiliyor. Bu nedenle gitmeden önce; mont, eldiven, içlik ve bot almanızı tavsiye ederiz.  

Güvenlik: Kompartımanlarda, yani odalarda kapılar içeriden kilitlenebiliyor ancak dışarıdan kilitlenemiyor. Yataklı vagon, trenin sonunda olduğu için vagon girişinde kondüktör var ancak yine de restorana giderken değerli eşyalarınızı yanınıza almanızı ve kompartımanı ara ara kontrol etmenizi öneriyoruz.

 

  

Doğu Ekspresi ile ne zaman yolculuk yapılması gerekir? 

Doğu Ekspresi ile yolculuk her mevsimde güzel ama bembeyaz kar manzaralarını görmek istiyorsanız, ocak-şubat aylarında yola çıkabilirsiniz. İkinci bir alternatif olarak, Doğu’nun yemyeşil yaylalarını görmek istiyorsanız da mayıs-haziran dönemini tercih edebilirsiniz.

  

Doğu Ekspresi için öneriler 

  • Yanınızda çoklu priz bulundurmanız işinize yarayabilir. Bunun dışında yanınıza mutlaka yemek ve atıştırmalıklar alın. 

  • Tren, küçük istasyonlarda 2-3 dakika ve büyük şehirlerde 6-7 dakika duruyor. İstasyonlarda bir şeyler almak için koşup kendinizi riske atmayın. 

  • Sabah güneş doğmadan uyanmaya çalışın. Çünkü görülmesi gereken manzaraların bulunduğu yerlerden, sabah saatlerinde geçiliyor.  

  • Fotoğraf makinenizi, içeceğinizi ve müziğinizi almayı unutmayın.