Karadeniz'de Gezilecek Yerler 20/11/2017


(Fotoğraf : Amasra)

Karadeniz Bölgesi, ülkenin geri kalanından ayrı, bambaşka bir dünya; bir tarafta denize, diğer yanda dağlara kadar uzanan dar sahil şeridiyle görsel bir şölen sunuyor adeta. Ülkenin en doğal bölgelerinden olan tabiat ananın özene bezene yarattığı yerlerden biri olan Karadeniz, doğuya doğru uzanan, tüm dünyanın hayran olduğu eşsiz yapılarından biri olan Sümela Manastırı’na da ev sahipliği yapıyor. Karadeniz sahillerini gezebilir, yemyeşil yaylalarına çıkabilir, eski surları ve hareketli sahil kasabalarını turlayabilirsiniz. İşte Karadeniz Turunuzda mutlaka görmenizi önerdiğimiz yerler:

Trabzon
Türkiye’nin “oksijen deposu” Trabzon, kıyı boyunca uzanan Doğu Pontik Dağları’nın yükselen tepeleri ile çevrili geniş bir liman kentidir. Yunanlılar tarafından Milattan Önce 8. yüzyılda kurulmuş ve kısa süre içinde Pers ve Akdeniz arasındaki karavan ticaret yolunun bir parçası olarak gelişmiş. İmparator Alexius Comnenus tarafından 1204 yılında yaptırılan Aya Sofya Müzesi (Aya Sofya Kilisesi), Konstantinopol’den (modern İstanbul) Trabzon’a gelişinden hemen sonra inşa edilmiş. Osmanlı döneminde camiye dönüştürülmüş ve şimdiyse modern bir müze olarak ziyaretçilerini ağırlıyor. Kilise, koridorlarla çevrili fresklerle kaplı bir haç biçiminde plana sahip. Güney girişindeAdem’in öyküsünü anlatan birbirinden güzel eserler var.

(Fotoğraf : Rize/Ayder Yaylası)

Sümela Manastırı
Trabzon şehir merkezinin 70 km güneyinde konumlanan Sümela Manastırı, Karadeniz turunuzun unutulmazlarından olacak. Karadeniz’in en turistikyerlerinden biri olan Sümela Manastırı’nın (resmi ad: Meryem Ana Manastırı) enfes uçurum manzaralarını seyretmek inanılmaz bir deneyim.Bizans dönemine kadar uzanan bir geçmişi olan manastırdaki ana şapelin içinde göz kamaştıran freskler var.

(Fotoğraf : Trabzon/Sümela Manastırı)

Sinop
Büyüleyici ve kozmopolit bir şehir olan Sinop, hem Karadeniz’in en kuzeydeki noktası hem de Türkiye’nin en büyük limanlarından birinin de ev sahibi. Tarihi sokakları, Osmanlı evleri ile tarih meraklılarının gözdesi olan Sinop’a giderseniz, panoramik deniz manzarası ile ünlü limana bakan eski şehir surlarına mutlaka tırmanmanızı öneriyoruz. Sakarya Caddesi üzerindeki Tarihi Cezaevi binası (eski hapishane) de kesinlikle görülmeye değer.

(Fotoğraf : Sinop Kalesi)

 

Rize
Türkiye’de çay deyince akla ilk gelen yer olan Rize, aynı zamanda Karadeniz’in en çok ziyaretçi çeken şehirlerinden biri. Yemyeşil çay tarlaları ile çevrili tamamen modern bir şehir olan Rize’deki tepelerin muhteşem manzarasını hayranlıkla izlerken çayınızı yudumlayabileceğiniz Tea Garden’a uğramanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Çok sayıda çay bitki türüneev sahipliği yapmanın yanı sıra subtropik flora koleksiyonuyla da ünlü. Cenevizlilerin ortaçağ döneminde yaptırdıkları Rize Kalesi iseenfesmanzaralar sunan tarihi bir yapı. Türkiye’de üretilen en değerli bal olan Anzer balı da Rize’nin Anzer Yaylası’nda üretiliyor.    

 

Ayder Yaylası, Rize.

 

Ulugöl, Ordu.

Ordu
Doğusunda Giresun, batısında Samsun, güneyinde Sivas ve Tokat illeri ile komşu olan Ordu, yılın hemen hemen tüm aylarında yağış alıyor. Şehrin tarihi ise İyonya dönemine kadar uzanıyor. İyonya yerleşim bölgesi olan Kotyora’nın kalıntılarını hala görebileceğiniz tarihi kentin yaylalarını da gezmeyi unutmayın. Karadeniz Bölgesi’nin 3. büyük şehri olan Ordu’nun doğal güzellikleri, bitki örtüsü, mavi ve yeşilin kucaklaştığı kıyıları, koy ve kumsalları, kıyı şeridinden başlayarak yükselen heybetli dağları, uçsuz bucaksız yayları, Karadeniz gezinize renk katacak.

Amasra

Amasra
Karadeniz’in şüphesiz en güzel liman kenti olan Amasra’nın, neredeyse her biri denize çıkan dar sokaklarındabitişik renkli evlerini mutlaka fotoğraflamalısınız. Amasra’nın en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan Dereoǧlu Sokak’taki müze ve limanın yanındaki Bizans kalesini gezebilirsiniz. Karadeniz’in “sahil kasabası” lakaplı Amasra, dağınık tepeler üzerinde kurulan şirin bir kent.

(Fotoğraf :Kulakkaya Yaylası, Giresun)

 

(Fotoğraf : Amasra)

Giresun
Eğer kiraz ve fındık seviyorsanız, Giresun’dan hiç ayrılmak istemeyeceksiniz. Giresun, antik dönemdeki adıyla Kerasous, Milattan Önce 7. yüzyılda Miletos tarafından kurulmuş. Bizans kalesinin kalıntılarının yer aldığı bölgeden kente kuş bakışı bakabilirsiniz. Atatürk Caddesi üzerindeki Giresun Müzesi’ndeki arkeolojik kalıntılardan oluşan koleksiyonu da incelemeyi unutmayın.

İnebolu
Batı Karadeniz turlarının olmazsa olmazlarından olan İnebolu,tarihi bir kaleye, geleneksel Osmanlı mimari özelliklerinin görüldüğü ahşap evlere ve kayrak örtülü çatıları olan birkaç kasaba evine ev sahipliği yapıyor. Antik çağda İnebolu Abonoteichus olarak biliniyordu, ancak Roma döneminde Ionopolis olarak adı değiştirildi. Eski Kent’te bulunan Erkistos Mahallesi’ne giderseniz eğer bir dönem burada yaşayan Hıristiyanlardan izler bulabilirsiniz.